صدای سوخته

ادب, فرهنگ, سیاست و اجتماع

گفتگویی با علی عبدالرضایی شاعر مطرح ایران در سیمرغ شماره 65 بخوانید.

شماره جدید سیمرغ از چاپ برآمد. در شماره جدید(65) مقالاتی از سروش غیبی، عسل فردین، وفاا الباری زاده از تاجیکستان به نشر رسیده است.

www.simorghaf.com


+ نوشته شده در  یکشنبه پنجم خرداد 1392ساعت 11:45  توسط جعفری  | 

در این شماره با مقالات خوبی مواجه خواهید شد. مقالاتی از عسل فردین، حسن علی مهجور، سروش غیبی، تهماسبی خراسانی، و شعرهایی از سید سکندر حسینی، محمد محمدی و داستانی از رخشانه

هفته نامه سیمرغ تنها هفته نامه ادبی وهنری است که در کابل به نشر  می رسد. اگر می خواهید مقالات، شعر، داستان، نقد، پژوهش، و دیگر آثار ادبی وهنری را تان را نشر نمایید با ایمل ادرس ما ارسال نمایید تا در این هفته نامه به نشر برسد.


همچنان می توانید این مطالب را به صورت ورد و پی دی اف در سایت سیمرغ بخوانید.

 اگر خبرهایی ادبی و هنری داشتید نیز ما را فراموش  نکنید. ما فقط  می خواهیم  به شما  خدمت کنیم. مطالب تان را به زود ترین وقت در اختیار دیگران قرار دهیم.

ادرس ایمل:

m_jafari1377@yahoo.com

simorghaf.com


+ نوشته شده در  سه شنبه سی و یکم اردیبهشت 1392ساعت 11:11  توسط جعفری  | 

در این شماره با مقالاتی چون غزنی چراغ خاموش تمدن اسلامی، فلسفه هنر اسلامی، صایب علمدار شیوه ابتکار، هویت ملی در کلام مونا، شعر و خبرهای ادبی دیگر .. رو به رو خواهید شد.

اگر خبرهای فرهنگی ادبی داشتید ما را نیز برای بازتاب آن در جریان قرار دهید.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و چهارم فروردین 1392ساعت 16:47  توسط جعفری  | 

نخستین همایش بزرگداشت از شخصیت مولانا جلال الدین محمد بلخی در پوهنتون/دانشگاه قندهار، از طرف دیپارتمنت زبان وادبیات دری فاکولته/دانشکده تعلیم وتربیه پوهنتون/دانشگاه قندهار و ریاست این پوهنتون/دانشگاه به روز چهارشنبه21حمل سال

جاری برگزار گردید.

محفل یاده شده با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید  و نشر سرود ملی کشور آغاز یافت، سپس معاون علمی پوهنتون/دانشگاه قندهار در سخنان افتتاحیه ی خویش مولانا را یک عارف انسان گرا و انسان دوست خواند. بعد هم پیام مقام ولایت قندهار که به مناسبت این محفل فرستاده شده بود قرائت گردید.

محفل یاد شده در دوبخش برگزار شده بود؛ نخست مقالات علمی توسط استادان پوهنتون/دانشگاه قندهار وپژوهش گران و فرهنگیان ولایت قندهار به خوانش گرفته  شد. در مقالات جنبه ها و موضوعات گوناگون کلام  خداوند گار بلخ به بحث و بررسی گرفته شده بود.

درقسمت دوم مشاعره آزاد صورت گرفت و شاعران اشعار خویش را به خوانش گرفتند.

محفل یاده شده از  8:30 صبح آغاز و  ساعت چهار بعد از ظهر خاتمه یافت.

 گفتنی است که این همایش در حالی برگزار گردید که از مقامات محلی ولایت قندهار هیچ یک اشتراک نکرده بودند.

حسن علی مهجور استاد زبان و ادبیات دری پوهنتون/ دانشگاه قندهار، در گفتگویی با هفته نامه سیمرغ، این موضوع را ناشی از بی توجهی مسوولان به شخصیت مولانا خوانده گفت: حتا از مسوولان ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت قندهار-که باید در برگزاری همچو محافل سهم فعال می داشتند- نیز کسی حضور نیافته بود.

به گفته ی مهجور، بی توجهی به شخصیت مولانا بی توجهی به داشته های فرهنگی و علمی در کشور است.

مهجور افزود: این نخستین بار است که از شخصیت مولانا در قندهار تجلیل می گردد.


+ نوشته شده در  شنبه بیست و چهارم فروردین 1392ساعت 16:39  توسط جعفری  | 

نمایشگاه دایمی، کتابخانه و سالن مطالعه لیسه عالی مهرگان با حضور دانشآموزان، تعدادی از والدین، مسوولان، استادان و تعدادی از علاقه مندان، توسط محمود بلیغ رییس بنیاد مهرگان عمران افتتاح گردید.

مدیریت لیسه عالی مهرگان هدف از ایجاد نمایشگاه و کتابخانه لیسه عالی مهرگان را ترویج فرهنگ کتابخوانی، ایجاد فضای علمی و مطالعاتی، پرورش روحیه تحقیق و مطالعه در دانشآموزان و کشف و شناخت استعدادهای آنان از طریق ایجاد علاقهمندی آنان به کتابخوانی، رشد توان علمی و ذهنی دانشآموزان و همکاران لیسه، ایجاد فضای رقابت علمی، تأمین منابع درسی و کمک درسی دانشآموزان، تأمین منابع علمی و تحقیقاتی برای معلمان و استادان لیسه و همچنین تأمین نیازمندیهای مطالعاتی والدین دانشآموزان عنوان نمود.

کتاب ها و منابع مطالعاتی این کتابخانه با حمایت مالی بنیاد مهرگان عمران از بهترین انتشارات داخلی و خارجی خریداری گردیده است.

نمایشگاه و کتابخانه لیسه عالی مهرگان به وسعت ۱۰۰ متر مربع فضا و به تعداد بیش از ۲۵۰۰ جلد کتاب در موضوعات علوم پایه نظیر ریاضیات، کیمیا/شیمی، فیزیک، جیولوجی/زیستشناسی، کامپیوتر، زبان و ادبیات، روانشناسی و علوم تربیتی، تاریخ، ادبیات کودکان و نوجوانان، شعر و داستان، مدیریت و برنامهریزی آموزشی، روانشناسی و تربیت کودک، فرهنگنامهها و دایرهالمعارفهای علمی و  همه روزه پذیرای دانشآموزان، استادان، والدین و همچنین علاقهمندان به کتابخوانی میباشد.


+ نوشته شده در  شنبه بیست و چهارم فروردین 1392ساعت 16:38  توسط جعفری  | 

جشنواره ی ارغوان، در ارغوان زار تپه گلغندی شهر چاریکار ولایت پروان، با حضور وزیر اطلاعات وفرهنگ، مقام های محلی، شماری از اعضای شورای ملی و شاعران و فرهنگیان برگزار گردید.

به نقل از آژانس اطلاعاتی باختر، سید مخدوم رهین وزیر اطلاعات و فرهنگ ضمن قدردانی از برگزارکنندگان این جشنواره، گفت: امروز روزی ست که با تماشای ارغوان زار در ولایت پروان، یکبار دیگر قدرت آفرینش آفریدگار بزرگ را به تجلیل می نشینیم.

رهین همچنین گفت: «ماکشور زیبایی داریم و بازوان همت ما باید این زیبایی را نه تنها به چشم مردم افغانستان بکشاند بل صد ها هزار و میلیون ها نفر خارجی جهانگرد و سیاح را جلب کند تا درحیات مادی و معنوی مردم افغانستان به خصوص مردم پروان اثرات مهم بگذارد.»

در ادامه محمد افسررهبین، محمد اسحق فایز، میرزا عبدالغفوریعقوبی و شماری دیگر از شعرای کابل، پروان، پنجشیر و کاپیسا سروده های شان را که بیش تر در وصف بهار و ارغوان زار بود به خوانش گرفتند.

نمایش های ورزشی، اجرای موسیقی و ترانه توسط هنرمندان، از دیگر برنامه های این جشنواره بود.

گل ارغنوان همه سال به مناسبت فرارسیدن بهار سبز و خرم و شگوفایی درختان طبیعت در پروان برگزار می گردد.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و چهارم فروردین 1392ساعت 16:36  توسط جعفری  | 

محفل مشاعره جشن گل بادام در شهر  ایبک مرکز ولایت سمنگان برگزار  گردید.

در این همایش ادبی-که از سوی ریاست اطلاعات و فرهنگ آن ولایت راه اندازی شده بود- شمار زیادی  از شاعران، نویسندگان، فرهنگیان و مقام های محلی شرکت کرده بودند.

به نقل از آژانس اطلاعاتی باختر، فتح الله وافی رییس اطلاعات  و فرهنگ ولایت سمنگان ضمن ستایش از برگزاری  چنین محافل ادبی اظهار داشت: فرهنگیان، شعرا و ادیبان، قافله سالاران ادب و فرهنگ ملت ها می باشند و آنان منحیث سرمایه ی معنوی به جامعه، در طول تاریخ نقش و رسالت خود را با احساسات و عواطف شان در باره ی خوبی ها ،زشتی ها، پیشرفت ها و نابسامانی های اجتماعی بیان کرده ونوشته های شان را در قالب شعر و نثر منحیث گنجینه ی پربار تاریخ، به نسل های آینده شان انتقال می دهند .»

وافی وعده داد که در آینده نیز برای برگزاری محافل مشابه ادبی در سمنگان اقدام خواهند نمود.

در ادامه، شاعران حاضر در محفل سروده های بهاری شان را به خوانش گرفتند.

گفتنی است که  ولایت سمنگان یکی از ولایت هایی است که بادام یکی از محصولات عمده ی آن به شمار می رود و همه ساله محفل مشاعره گل بادام در این ولایت به همین مناسبت برگزار  می گردد.

در شمار دیگری از ولایت ها نیز محافل مشابه ادبی به مناسبت گل نارنج، گل سیب، گل سرخ، گل ارغوان و گل سنجد برگزار می شود؛ و از قدیم این مراسم به میمنت بهار رایج بوده است.

هفته گذشته در ولایت دایکندی نیز محفل مشاعره گل بادام برگزار گردیده بود.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و چهارم فروردین 1392ساعت 16:34  توسط جعفری  | 

"سینما" روی پرده آمد

فلم کوتاه سینمایی «سینما» در کابل  روی پرده رفت.

به نقل از آژانس اطلاعاتی باختر، در محفلی که به همین مناسبت در تالار بین المللی مطبوعات  وزارت  اطلاعات و فرهنگ برگزار شده بود، سید مخدوم رهین وزیر اطلاعات و فرهنگ  و شماری از هنرمندان و سینماگران شرکت ورزیده بودند.

این فلم  بیست دقیقه یي واقعیت های موجود  سینمای افغانستان را به نمایش می گذارد.

فلمنامه «سینما» از سوی فضل  حکیمی نوشته ودايرکت شده است.

حکیمی در این فلم با ويس رحیمی نقش بازی کرده است.

امور فلمبرداری این فلم توسط  نصیر نا صری صورت گرفته است.

گفتنی است سینمای افغانستان به دلیل عدم پشتوانه ی اقتصادی، دچار چالش های بسیاری بوده است.

به گفته ی شماری از سینماگران افغان سینمای افغانستان مراحل رشد خود را طی می نماید و هنوز نتوانسته با سینمای کشورهای همجوار رقابت نماید.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و چهارم فروردین 1392ساعت 16:32  توسط جعفری  | 

دومین جشنواره ی نوروزی سیمرغ برگزار گردید.

در این جشنواره -که ازسوی هفته نامه سیمرغ با همکاری مقام ولایت غزنی، ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت غزنی، نهاد فرهنگی وقت فر و انجمن خوشنویسان افغانستان راه اندازی شده بود- شمار زیادی از اهل قلم، ادب وهنر، استادان دانشگاه ها، دانشجویان و مسوولین ادارات محلی شرکت ورزیده بودند.

محفل با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید آغاز وسپس گروه ترانه ی نهاد فرهنگی وقت فر با اجرای سرود ملی، همه گان را به احترام آن فراخواندند.

محمود جعفری دبیر دومین جشنواره ی نوروزی سیمرغ در سخنان افتتاحیه ی خود،هدف از برگزاری این جشنواره را تجلیل از نوروز باستان، ایجاد همگرایی فرهنگی، ایجاد ثبات در جامعه و پاسداشت از ادبیات وهنر کهن غزنه خواند وگفت: نوروز در دوره ی غزنویان  بیش تر از هرجای دیگر در غزنه تجلیل می شده است. مقامات دولتی از نقاط مختلف تحت سیطره ی حکومت سلطان محمود غزنوی، در غزنی می آمدند و گزارش ها ی خود را پیش سلطان تقدیم می کردند. همچنین شاعران و هنرمندان به گونه ها ی مختلف این روز را در غزنه جشن می گرفتند.

وی در قسمت دیگری از سخنان خود، عصر غزنویان را مهم ترین دوره ی تاریخی و تمدنی جهان اسلام خواند و بر توجه بیش تر به ادبیات و هنر غزنه تأکید نمود. او گفت: در این عصر ما شاهد تحولات عمده در عرصه ی شعر و ادبیات هستیم. در این عصر آثار بزرگ و ناب هنری و ادبی آفریده شده که امروز تاج افتخار جهان اسلام به شمار می روند.

جعفری در ادامه با اشاره به وضعیت فعلی ادبیات  وهنر غزنه، خواستار توجه بیش تر مقامات نسبت به نهاد ها ی فرهنگی و ادبی به ویژه شاعران و نویسندگان وهنرمندان شد. او گفت: اگر ما بخواهیم سنایی را در دل ها  زنده نگه داریم، اگر بخواهیم فردوسی را زنده نگه داریم و اگر بخواهیم بیهقی دیگری بیافرینیم، باید به کانون ها ی فرهنگی، هنری  وادبی توجه بیش تر داشته باشیم و اقدامات جدی تری در این راستا به خرج دهیم.

وی همچنین پیشنهاد نمود تا سرک ها ی غزنه به نام بزرگان ادبی وهنری این سامان نام گذاری گردند و دولت، ولایت غزنه را به عنوان ولایت درجه یک مورد توجه خویش قرار دهد.

والی ولایت غزنی دومین سخنران برنامه بود که ضمن تقدیر از برگزارکنندگان محفل، از آمادگی ها  جهت برگزاری مراسم تجلیل از سال 2013 در غزنه سخن گفت. وی تصریح نمود که کار ها  در این راستا همچنان جریان دارد و ما با کمک چندین ولایت دیگر توانسته ایم بخشی از برنامه ها ی خود را در جهت بازسازی این شهر به اجرا درآوریم.

موسی خان اکبرزاده گفت:" در این شکی نمی دانیم که وقت تلف شده، به ارتباط غزنی خیانت شده، به آن ترتیبی که باید احترام می شد به این جشنواره، به آن ترتیبی که احترام می شد به خاطر بازسازی غزنی،نشده، مابا تمام منتقدین یکجا هستیم."

وی همچنین اظهار امیدواری نمود که تا آخر ماه میزان  بتوانیم تمام پروژه ها یی را که کار آنها آغاز شده است، به پایه ی اکمال برسانیم.

ضیا روان، رازمحمد نبی زاده، دو تن از شاعرانی بودند که با خوانش سروده های شان محفل را گرمای بیش تر بخشیدند.

بسم الله شریفی رییس اطلاعات وفرهنگ ولایت غزنی، نیز ضمن صحبت ها یی  از کارکردهای این ریاست، برگزاری برنامه ها ی فرهنگی و ادبی بیش تری را در غزنه نوید داد.

او همچنین گفت: چند کتاب ادبی تحت عنوان "غزنه در آینه ی شعر"، "شعر جوان غزنه" و "معرفی مختصر از آبدات غزنه" آماده ی چاپ است که عنقریب به نشر خواهند رسید.

اصغری معاون علمی پوهنتون خاتم النبیین نیز با بیان مختصر، خواستار سهم گیری علمای دینی، مردم و فرهنگیان در راستای تجلیل از 2013 شد.

 

 شمس محمدی عضو شورای علمای شهرغزنی نیز با بیان اهمیت تاریخی و تمدنی غزنه، علت شکوفایی تمدن غزنه را در حمایت اربابان سیاست از ارزش های دینی و اسلامی  وهمچنین ایجاد جوّ علمی  و حمایت از شعرا و دعوت از دانشمندان و ادبا از نقاط  مختلف به غزنه دانست. او گفت: "سلطان محمود غزنوی با دعوت از شعرا و دانشمندان از گوشه گوشه ی کشورهای اسلامی  توانست غزنی را مهد تمدن، عرفان و علم و فنون بسازد."

میثم منتظری نیز در صحبت ها ی کوتاه خود به تاریخچه و فلسفه ی نوروز پرداخت و گفت: اولین کسی که مراسم نوروزی را به  جای آورد حجاج ابن یوسف و بعد عمر بن عبدالعزیز بود. او همچنین تجلیل از نوروز را تجلیل از طبیعت دانست و با استناد به آیاتی از قرآن اظهار داشت که تحول در طبیعت، خود دلیل روشن بر وجود معاد می باشد.

رمزی، لیلا شریفی، نقی زاده، بنیاد امید، جلال زی، فکوری، نسیم باهنر، نعمت الله نوازش، غفورحمیدی، محمدیاسین وفا و نبی رضایی، از شاعران دیگری بودند که شعرهای شان را در ارتباط به غزنه و نوروز به خوانش گرفتند.

در پایان، ورزش کاران نونهال از تیم ها ی ورزشی "جوان مرد" و منصور ومسیح دو تن از کودکان ورزشکار تیم ورزشی "شیتوریوکاراته حضرت محمد مصطفی" به اجرای نمایش ورزشی پرداختند که مورد استقبال گرم حاضرین قرار گرفتند.

گفتنی است که هفته نامه سیمرغ سال پیش نیز نخستین جشنواره ی نوروزی سیمرغ را در  کابل برگزار  کرده بود.

+ نوشته شده در  جمعه نهم فروردین 1392ساعت 22:47  توسط جعفری  | 

با تأسف فراوان اطلاع حاصل کردیم که هنرمند محبوب و  جوان کشور همایون هنر دیده از جهان فروبسته  به دیار باقی شتافته است.

اداره هفته ‏نامه سیمرغ ضمن ابراز تأثر از این ضایعه‏ ی جبران ناپذیر، در گذشت مرحوم مغفور  را به اعضای فامیل به‏ ویژه نویسنده‏ ی گرامی جناب فخری، سایر وابسته ‏گان و تمام اهل هنر و فرهنگ تسلیت گفته برای آن مرحوم،غفران و برای بازماندگان وی صبر جمیل از بارگاه ایزد منان مسألت می‏ دارد.

انا لله و انا الیه راجعون

(هفته نامه سیمرغ)

+ نوشته شده در  جمعه نهم فروردین 1392ساعت 22:44  توسط جعفری  | 

هفته‏ی گذشته همایون هنر،هنرمند و آوازخوان جوان کشور به دلیل بیماری سرطان دیده از جهان فرو بست.

همایون هنر فرزند حسین فخری داستان‏نویس مشهور و چیره‏دست کشور در شهر کابل دیده به جهان گشود. تحصیلات ابتدایی را در شهر پشاور به پایان رسانید. در سال 1385 ه. ش سند فراغت خود را از رشته زبان و ادبیات انگلیسی دانشگاه کابل به دست آورد.

 او همزمان با  تحصیل به هنر  موسیقی نیز علاقه‏مند گردید. هنر برای آموختن هنر موسیقی به خارج از  کشور مهاجرت نمود. در سال 1375 هنر نواختن اکاردیون را فرا گرفت و سپس با تشویق استادان این هنر را ادامه داد.

وی طی مدت چند سالی توانست  آثار ارزشمندی را  خلق کند. پیکر تراش، پیر باز کن دروازه را، به آن بی خونبها، ماتم و یک آلبوم اکاردیون به نام "سخن عشق"  که از آثار به جای مانده‏ی او می‏باشند.

همایون هنر ، چند سالی  به عنوان عضو فعال ارکستر رادیو و تلویزیون ملی فعالیت کرد.

او همچنین عضویت انجمن قلم افغانستان را داشت.

همایون هنر یکی از آوازخوانان اماتور و جوان کشور بود که  پس از سال‏ها  خدمت به عمر 33 سالگی بدرود حیات گفت و به خاک ابد آرمید.

+ نوشته شده در  جمعه نهم فروردین 1392ساعت 22:42  توسط جعفری  | 

سال نو را برهمه شما عزیزان تبریک می گوی. سال فرخنده  ونیکو برای  تان ارزو می کنم.

****

دومین جشنواره  نوروزی سیمرغ برگزار می گردد.

این جشنواره از سوی هفته نامه سیمرغ با همکاری مقام ولایت غزنی، ریاست اطلاعات  وفرهنگ غزنی، نهادفرهنگی وقت فر و انجمن خوش نویسان افغانستان در شهر غزنی برگزار می گردد.

این جشنواره در ششم حمل/فروردین ماه با اشتراک مقام های دولتی، فرهنگیان وشاعران برگزار خواهد شد.

سخنرانی، شعر و سرود جزو برنامه های این جشنواره خواهد بود.

+ نوشته شده در  چهارشنبه سی ام اسفند 1391ساعت 16:30  توسط جعفری  | 


چهارمین دور همایش روایت همدلی با حضور ده ها شاعر و نویسنده ی ایرانی و مهاجر، دوشنبه 21 اسفندماه(حوت) از طرف خانه ی ادبیات افغانستان  در یکی از تالارهای حوزه ی هنری تهران با شکوه تمام برگزار شد.

برنامه با تلاوت آیاتی از نور و پخش سرود ملی هردو کشور و کف زدن های حاضران، با گردانندگی محمد صادق دهقان دبیر روابط عمومی خانه ی ادبیات آغاز گردید.

در نخست استاد محمد سرور رجایی مسوول و سرپرست خانه ی ادبیات از چگونگی برگزاری این محفل و کارکرد خانه ی ادبیات در این سال های اخیر یاد کرده و گفت: «ما دیر زمانی ست که از مشترکات فرهنگی و تاریخی مان سخن می رانیم، اما هیچ گاه نیامده ایم که از یگانگی فرهنگی، تاریخی و جغرافیایی این دو ملت بزرگ حرف بزنیم و در راستای یگانگی و همدلی قدم برداریم. که به لطف الهی برگزاری همچون محافل مارا در راستای تحقق این عمل بزرگ انسانی یاری خواهد رساند.»

این در حالی ست که خانه ی ادبیات افغانستان، افتخار 3 دور برگزاری همایش روایت همدلی را با موفقیت تمام در سالهای قبل با خود دارد و همچنان افتخار6 دور راه اندازی جشنواره ی ادبی قند پارسی را. "روایت" مجله یی ست ویژه ی داستان و فرخار مجله یی ویژه ی شعر که از نشانی این نهاد فرهنگی ادبی در ایران و افغانستان به نشر می رسد.

برنامه با شعرخوانی شاعرانی چون زهرا حسین زاده، از مهاجران مقیم مشهد، میلاد عرفان پور رباعی سرای جوان ایرانی، سید سکندر حسینی و تهماسبی خراسانی که از مهمانان ویژه این دور بودند؛ ادامه یافت.

سپس استاد علی معلم دامغانی؛ خاقانی شناس و سرپرست فرهنگستان هنر ایران به ایراد سخن پرداخت و از برگزاری این محافل ابراز خشنودی نموده و گفت: « ریشه های تاریخی و فرهنگی مان آن قدر به هم تافته و بافته است که هیچ شیطانی در هیچ مقطع زمانی نمی تواند آنان را از هم جدا کند و یا توطئه ای برای جدا نمایاندن مان به کار برد. استاد معلم همچنان افزود: میراث دار اصلی این زبان،  این فرهنگ بزرگ شما هستید و باید بیشتر از همه برای پاسداری آن بکوشید؛ ما از همان آبشخوری آب می خوریم که سر چشمه ی آن بلخ است و غزنه و هرات است و خوارزم، که بزرگانی چون مولوی، سنایی، رودکی و ... را در خود پرورانده و زبان را به این حد آرایش و پالایش و به این حد متعالی اش به دست ما رسانیده.

وی همچنان ادامه داد: باشندگان افغانستان کنونی( آریاییان) همان شیر مردانی اند که روزی جهان از برق غیرت و شمشیر آنان به خود می لرزیدند و اکنون دست روزگار چنان آورده است که این همه جور زمانه را به دوش بکشند و ....»

فضا با اجرای موسیقی ای از طرف بچه های خانه ادبیات متحول شده و بعد، دکتر محمدسرور مولایی دانشمند فرزانه، متعهد و بی نظیر کشور مان  به  این همدلی و همزبانی تاکید نموده و درمورد این گونه سخن راندند: «این فارسی عزیز، این فارسی نازنین، نه تنها مال من است، نه تنها مال توی ایرانی ست؛ بل مال همه ی آنانی ست که ازچین تا ماورأانهر، تا هند، تا ترکیه، تا اروپا به این زبان حرف زدند و خلاقیت داشته اند و نماز خوانده اند.

پارسی تنها زبان ملی ما نه؛ بل زبان مدنی، زبان تاریخی و حتی زبان دین ماست.

آن قدر که زبان پارسی دری در گسترش یکتا پرستی و دین مبارک اسلام نقش داشته است، کمتر گزینه ای را می توان یافت که با وی برابری کند.

دکتر ادامه داد: عزیز مان استاد معلم فرمودند و من هم می خواهم بیفزایم که اگر مولوی نبود، سنایی نبود، دقیقی بلخی نبود، عنصری نبود، رابعه نبود و نمونه هایی ازین قبیل؛ هیچ گاه زبان شعری سعدی و حافظ به این پخته گی و روانی نمی رسید.

دکتر مولایی در لابلای سخن هایش به اوضاع وخیم این زبان(این گنجینه) در افغانستان کنونی اشاره نموده و انتقاد شدید بر دولت مردان وارد کرده و گفت: جای تأسف است که هم‏خانه گان مان برای از بین بردن این زبان کمر بسته اند و برای تلافی کردن ضعف شان، به جای این که خود شان را تقویت کنند برای ضعیف ساختن ما می کوشند و برای ازمیان برداشتن این زبان از هیچ توطئه ای دریغ نمی کنند.

چندی قبل رییس دولت مان جناب آقای کرزی اعلام داشتند؛ ازاین که زبان فارسی قدرت علمی خوبی ندارد و از این که بتوانیم در دانش اندوزی مان به روز شویم باید زبان درسی دانشکده های پزشکی(طب) و مهندسی(انجینیری) راانگلیسی بسازیم.

این حرف منطق فریبنده ای دارد که شاید خیلی ها را شاد کرده باشد، شاید حتی شما را. کرزی نمی داند که زبان گفتاری از زبان علمی جداست. ما نمی توانیم از همین زبان انگلیسی که کند و گریز در پاکستان آموخته ایم که تفاوت زیادی با انگلیسی دارد، از همین زبانی که ترجمان خارجیان هستیم، در دانشگاه استفاده کنیم و سطح دانش مان را به روز کنیم؛ زبان علمی زبان دیگری ست جدا ازین انگلیسی کوچه بازاری.

من نمی دانم که آقای کرزی کارشناس تحصیلات عالی است یا رییس دولت؟ ایشان کار شناس زبان اند یا سیاست ؟

 و در این اواخر فرمان دیگری دادند که باید زبان را از واژگان بیگانه و مهجور پالایش کرد.

من در گزینه اول آن که واژگان بیگانه باشد حرفی ندارم و کاملا موافق هم هستم؛ اما از این گزینه ی دوم بوی طوطئه می آید، بوی طوطئه ی بزرگ.

واژگان مهجور یعنی واژگانی که در یک دوره زمانی خاص کاربرد داشتند اما فعلا به کار نمی روند و یا کمتر استفاده می شوند و واژگانی که در میان عده ای از هم زبانان کاربرد دارند و در میان عده ای ندارند. آقای کرزی با این کار می خواهد زبان فارسی را محدود کند و از داد و ستد میان همزبانان مان جلو گیری کند.»

بر نامه با شعر خوانی سعید بیابانکی شاعر موفق ایران، امان میرزایی شاعر مهاجر مقیم مشهد، زهرا زاهدی، معصومه موسوی، کبرا حسینی و ... ادامه یافت و پررنگ تر شد و در فرجام با اجرای موسیقی توسط عارف جعفری و عکس های دسته جمعی به پایان رسید.

نویسنده: تهماسبی خراسانی/ تهران

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هفتم اسفند 1391ساعت 12:49  توسط جعفری  | 

سومین  شب شعر  مزاری؛ شعر ناتمام  به تاریخ ۲۲ حوتش در هوتل کابل دوبی برگزار گردید.  این شب شعر به مناسبت هجدهمین سالروز شهادت عبدالعلی مزاری و یارانش از سوی جمعی از شاعران کابل برگزار گردیده بود. در این محفل شمار زیادی از شخصیت های علمی، فرهنگی، سیاسی و شاعران ونویسندگان اشتراک  ورزیده بودند. سید نورالدین علوی استاد دانشگاه  کابل در سخنانی مفهوم شناسی برخی از واژگان را در این دوره ضروری دانسته گفت: ما نباید مزاری به قوم و گروه خاصی محدود بسازیم. اندیشه ی مزاری اندیشه ی جهانی و جهان شمول است.

داکتر عباس بصیر از دیگر  سخنرانان محفل عدالت را محوری ترین اندیشه استاد شهید دانست و اظهار داشت: مزاری نخستین کسی  بود که از عدالت و برابری اقوام وحقوق اقلیت ها سخن گفت.

در ادامه محمود جعفری نیز به رابطه ی شعر، هنر و مزاری پرداخت و مزاری سرایی رابخش قابل توجه ادبیات وهنر معاصر دانست. او گفت: مزاری سرایی امروزه یک جریان است چرا که تمام شاخصه های یک جریان ادبی وهنری را در خود دارد واز مشخصاتی بهره مند است که می تواند آن را از سایر جریان ها تفکیک سازد. او اظهار عقیده کرد که اگر این جریان همچنان ادامه یابد رفته رفته به یک مکتب هنری و ادبی تبدیل خواهد شد.

علاوه برسخنرانی، شاعران جوان هریک رمضان محمودی، بنیاد امید، جاوید احساس، شریفی سحر، مرتضی برلاس، بانو ساحل، بانو رضایی،صفدر توکلی، صبرالدین صبر، محمود حکیمی،نواب … از شاعرانی بودند که باشعر خوانی شان محفل را رنگ شاعرانه بخشیدند.

حمید سخی زاده و علی دریاب دو تن ازهنرمندانی بودند که با نواختن موسیقی یاد مزاری را در قالب هنر زنده تر  کردند.

محفل با توزیع تقدیرنامه ها پایان یافت.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هفتم اسفند 1391ساعت 12:44  توسط جعفری  | 

"مزاری‏سرایی" یک جریان شعری است که دوره‏ی کمال خود را سپری می‏کند

شب شعر "یادی از یار مهربان" برگزار گردید.

در این شب شعر که از سوی نهاد فرهنگی "طرح نو" در هوتل الماس غرب  کابل دایر گردیده بود، شمار زیادی از شاعران، استادان دانشگاه، دانشجویان و اهل فرهنگ و هنر شرکت کرده بودند.

دین محمد جاوید نویسنده و پژوهشگر، ضمن نقل خاطره‏ای از استاد شهید مزاری گفت: مهم‏ترین چیزی که رهبر شهید بر آن تأکید می‏کرد مسأله‏ی عدالت، برابری و مشارکت سیاسی بود.

 به نظر آقای جاوید، مزاری یکی از کسانی بود که در فضای تاریک آن زمان، صدای عدالت  خواهی را بلند نمود. او عقیده داشت که  میان هیچ یک از اقوام فرقی وجود ندارد، باید همه مطابق شعاع وجودی خود در قدرت سهم داشته باشند. زنان بتوانند در انتخابات شرکت کنند.

آقای جاوید اضافه نمود: مزاری کاری کرد که دیگر هزاره بودن جرم نباشد. او به این شعار خود عمل کرد و تاآخر براصل برابری تأکید نمود.

محمود حکیمی‏از شاعران شناخته‏ شده‏ی کشور نیز خاطره‏ای از دوران مقاومت رهبر شهید برای حاضرین بیان داشت و سپس شعر زیبایی را به دکلمه گرفت که  مورد تشویق حضار واقع شد.

دکتر حفیظ الله شریعتی "سحر" نیز از دیگر شاعران و نویسندگان اشتراک کننده در این محفل بود که پیش از خوانش شعر خویش، بر بنیادی کردن تجلیل از مزاری تأکید نمود. او  گفت: چه بهتر است که بیاییم خاطره‏های استاد شهید عبدالعلی مزاری  را که اینک آماده نشر است به چاپ برسانیم.

بنیاد امید شاعر و استاد دانشگاه غزنی چند پارچه شعری را تقدیم رهبر شهید استاد مزاری نمود.

شازیه اشرفی، محمد جاوید، نوروزعلی کریمی، بانو رضایی، حسین پیام وعلی شریفی  از  شاعران دیگری بودند که  در این محفل به خوانش شعر پرداختند.

محمود جعفری طی صحبت‏هایی پیرامون رابطه‏ی شعر و مزاری، گفت: مزاری نقطه‏ی آغاز یک جریان جدید شعر به نام "مزاری سرایی" بود. بعد از شهادت رهبر شهید، جریان جدیدی در شعر وهنر به  وجود آمد و حتی شماری از  شاعران کار شعر را از همین زمان آغاز کردند و امروزه جزو مفاخر شعر معاصر به حساب می‏آیند.

به عقیده ‏یجعفری عدالت و اصل مردم دو عنصر اساسی در "شعر مزاری" است.

جعفری همچنین ضمن بیان رابطه‏ی شعر و مزاری، اظهار داشت: آنچه باعث شد تا مزاری انبوهی از شعر، نقاشی، موسیقی و انواع هنر را به دنبال  خود بکشاند، یکی اندیشه‏های او بود ودیگر احساسی مردمی‏او. همین دو عامل سبب گردید تا "مزاری‏سرایی" به یک جریان ادبی تبدیل گردد. این جریان –به باور جعفری- مراحل رشد و کمال خود را سپری می‏کند.

در ادامه‏ی برنامه رمضان محمود به خوانش شعر خود پرداخت و سپس استاد صاحب نظر سنگی استاد دانشگاه بغلان، صحبت نمود. وی نیز ضمن تسلیت هجدهمین سالگرد رهبر شهید عبدالعلی مزاری گفت: ما نباید مزاری را در یک منطقه ویک قوم خلاصه کنیم. اندیشه‏های مزاری متعلق به همه است. مهم‏ترین چیزی که مزاری  برآن تأکید می‏کرد وحدت ملی بود.

آهنگی از محمد علی هنر پور حسن ختام این محفل بود.

گفتنی است همه ساله شب شعری به همین مناسبت در افغانستان و بیرون از افغانستان گرفته می‏شود و  قرار است شب دیگری بنام "مزاری؛ شعر ناتمام" در 22 حوت در کابل برگزار گردد.

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه هفدهم اسفند 1391ساعت 22:16  توسط جعفری  | 

سومین شب شعر"مزاری؛ شعر ناتمام" در کابل برگزار می گردد. هدف از برگزاری این شب شعر تجلیل از شخصیت استاد شهید در قالب ادبیات وشعر می باشد. قرار است این شب شعر در روز سه شنبه 22 حوت از ساعت 2-4 برگزار گردد. در این محفل داکتر امین احمدی رییس دانشگاه ابن سینا، نورالدین علوی استاد دانشگاه و محمود جعفری سخنرانی  خواهند کرد. حمید سخی زاده و علی دریاب آهنگ خواهند نواخت و شاعران نیز شعرهای شان را به خوانش خواهند گرفت.

+ نوشته شده در  دوشنبه چهاردهم اسفند 1391ساعت 6:59  توسط جعفری  | 

نمونه ای از آثار استاد سلمانعلی ارزگانی در سایت سیمرغ به  نمایش گذاشته شد. استاد سلمانعلی  ارزگانی از چهره های هنر خوش نویسی مطرح  در کشور است. او که هنر خوش نویسی را در  خارج از کشور آموخته است اکنون مصروف پرورش هنرجویان جوان می باشد. سایت سیمرغ در پی دویر سلسله نمایشگاه های هنری اینبار آثار ارزش مند این چهره ی ماندگار هنر خط را به نمایشگاه گذاشته است.

+ نوشته شده در  شنبه دوازدهم اسفند 1391ساعت 19:3  توسط جعفری  | 

شماره 56 سیمرغ ویژه هنر خوش نویسی در افغانستان. در این شماره پیشینه خوشنویسی، تاریخچه خط در افغانستان، زندگی عطار هروی، خوشنویسی هنر مقدس از نظر ادیان، نمونه آثار خط از علی بابا اورنگ و سلمانعلی ارزگانی ... را می بینید. شما می توانید این شماره را در سایت سیمرغ نیز بخوانید.

http://simorghaf.com/

+ نوشته شده در  شنبه دوازدهم اسفند 1391ساعت 18:57  توسط جعفری  | 

شماره جدید هفته نامه سیمرغ(55) از چاپ برآمد. در این شماره با موضوعات زیر رو به رو خواهید شد:

- یک قدم پیش دو قدم پس

-زبان انگلیس؛ پارادایم مسلط در شبه قاره

-گفتگو با محمد محمدی

-مسابقه شعر صدای عدالت

- دو شعر از ایریک به مناسبت شهدای  کویته

- الفبای قصه نویسی

- خبرها...

گفتنی است هفته نامه سیمرغ هفته نامه ادبی وهنری است که در در کابل نشر می  گردد. شما می توانید مطالب آن را در سایت سیمرغ نیز  بخوانید:

http://simorghaf.com/


+ نوشته شده در  سه شنبه هشتم اسفند 1391ساعت 21:30  توسط جعفری  | 


به  مناسبت گرامی داشت از شهدای کویته ، مسابقه شعری تحت عنوان "مسابقه شعر صدای عدالت"

به هدف مبارزه علیه ظلم، تبعیض، بی عدالتی و نابرابری برگزار می گردد.

از تمام شاعران تقاضا می شود تا سروده های شان را هرچه زودتر  به این آدرس بفرستند:

shear.adalat@yahoo.com
+ نوشته شده در  جمعه چهارم اسفند 1391ساعت 13:8  توسط جعفری  | 

دوستان عزیز سلام! زمان زیادی بود که این صفحه به یاد خدا ورسولش مانده بود. حالا تصمیم گرفتم باردیگر فعالش کنم آنهم در کنار سایت سیمرغ با این تفاوت که اینجا به نگارنده اختصاص دارد ولی در سایت سیمرغ همه حضور سبز دارند.

شماره 53 هفته نامه سیمرغ از چاپ برآمد. در این  شماره با مطالب متنوع ادبی مواجه خواهید شد. پی دی اف این شماره در سایت سیمرغ  موجود است همچنان ورد مطالب. ادرس سیمرغ را فراموش نکنید.

http://simorghaf.com


+ نوشته شده در  شنبه بیست و یکم بهمن 1391ساعت 20:41  توسط جعفری  | 

سایت سیمرغ تازه ترین اخبار، مقاله ها، نقدها، مقاله های پژوهشی و... را در اختیار  شما قرار می دهد. این سایت مخصوص ادبیات وهنر افغانستان است. با ارسال مقاله ها و آثار ادبی خود این سایت  را غنامند  سازید.

همچنین از طریق این سایت می توانید تمام شماره های هفته نامه ادبی هنری سیمرغ بخوانید.

فراموش نکنید که این سایت از شما و در خدمت شماست.

با این آدرس همراه ما شوید:

http://simorghaf.com/

+ نوشته شده در  جمعه بیست و هفتم مرداد 1391ساعت 22:45  توسط جعفری  | 

 

انتشار اولین شماره ماهنامه "پیشگامان" درغزنی

اولین شماره ماهنامه "پیشگامان" در غزنی از چاپ برآمد.

این نشریه ازطرف آمریت المپیک غزنی، با مضمون ومحتوای ورزشی، صحت وادبیات در ماه جوزای سال جاری به فعالیت آغاز کرد. سردبیر این ماهنامه محمدظاهر"سهند"می‏گوید که هدف از انتشار این نشریه تشویق جوانان درعرصه‏ی ورزش است.

ریاست اطلاعات وفرهنگ ولایت غزنی به همین مناسبت محفلی را در کتاب خانه البرونی تدویر نموده واز دست اندرکارن نشریه قدردانی نمود.

لامع.غزنی

………………

رونمایی نخستین شماره ماهنامه سپیده

محفل رونمایی ماهنامه فرهنگی، ادبی و هنری سپیده برگزار گردید.

سپیده عنوان ماهنامه فرهنگی، ادبی و هنری است که از سوی کلید گروپ باهمکاری مرکزفرهنگی آلمان در افغانستان (گویته انستیتیوت)انتشار می یابد.

سپیده نخستین‏بار در سال 1377 ه. ش به ابتکار شهیر ذهین مسوول مرکزفرهنگی عرفان درشهر پشاور و با مدیر مسووولی  گلنور بهمن منتشر گردید. سپس با مدیر مسوولی محب بارش به کارش ادامه داد. با از میان رفتن نظام طالبان دوردوم نشراتی خود را در شهر کابل آغاز کرد و بعد از مدتی دوباره از نشر بازماند و اینک دور سوم آن به شکل ماهنامه آغاز یافته است.

پرتونادری مدیر مسوول این ماهنامه در سخنانی که در محفل رونمایی سپیده ایراد کرد، گفت: "سپیده یک هدف مقدس و بزرگ فرهنگی را دنبال می کند که نه در گذشته و نه در هم‏اکنون به هیچ یک از گروه‏های سیاسی، مذهبی وقومی پیوندی نداشته است. چنین پیوندهایی همیشه از سپیده بریده باد!"

 وی در جای دیگری از صحبت‏های خود افزود: "سپیده می‏خواهد پیوندگاهی برای تمام فرهنگ‏ها وارزش‏های فرهنگی اقوام گوناگون کشور."

شهیر ذهین، اسدالله غضنفر و وفاسمندر از دیگر سخنرانان این محفل بودند که چالش‏های ادبیات در کشور را مورد تحلیل و ارزیابی قرار دادند.

…………

"قصیده‌ های مکث" در مشهد

نمایشگاه عکس شماری از عکاسان مهاجر تحت نام "قصیده‌‏های مکث"  در شهر مشهد ایران برگزار گردید.

در این نمایشگاه آثار هنری سیزده  تن ازعکاسان مهاجر افغان در ایران به نمایش گذاشته شده است.

به گفته‏ی مسوولان این نمایشگاه، "قصیده‌‏های مکث" از سوی سیزده تن از عکاسان "انجمن عکاسی نوآوران افغانستان" با همکاری رایزنی فرهنگی افغانستان در ایران، فدراسیون بین المللی  عکاسی فرانسه، شاروالی/شهرداری مشهد و چند نهاد دیگر دایر گردیده است.

"قصیده‌‏های مکث"  پنجمین نمایشگاهی است که از سوی این انجمن برگزار گردیده است.

آنچه این نمایشگاه را از نمایشگاه‏های قبلی متمایز می‏سازد، نگاه نو و دقیق توأم با دید هنری در این آثار است.

گفته می‏شود در این نمایشگاه 36 قطعه عکس از مرتضی حیدری، سارا مظفری، فاطمه مظفری، طاهره احمدی، سکینه احمدی، طیبه احمدی، علی صادقی، حسن صادقی، علی جعفری، زهرا محمدی، فاطمه موسوی، شهلا رضایی و هادی محسنی به نمایش گذاشته شده است.

انجمن عکاسی نوآوران افغانستان در سال 1388 در شهر مشهد ایران تأسیس و شروع به فعالیت کرد.

...................

محفل مشاعره در ارگ ریاست جمهوری برگزارگردید

محفل مشاعره بهاری در ارگ ریاست جمهوری تدویر گردید.

این محفل که از سوی سرمحقق زلمی هیوادمل مشاور ریاست جمهوری در امور علمی و فرهنگی برگزارگردیده بود، حامد کرزی رییس جمهور، وزیر اطلاعات و فرهنگ، شاعران، نویسندگان و شماری از اهالی قلم وفرهنگ اشتراک نموده بودند.

در این محفل مشاعره بهاری، تعدادی از شاعران به زبان‏های مختلف شعرهای‏شان را قرائت کردند. موضوع عمده‏ی این اشعار را وضعیت ناگوار کشور، میهن دوستی، آبادانی و مسایل اجتماعی تشکیل می‏داد.

سید مخدوم رهین وزیراطلاعات و فرهنگ در سخنانی اظهار داشت: وزارت اطلاعات و فرهنگ از سوی ریاست جمهوری وظیفه یافته است تا شاعران زبان‏های مختلف را که بیش‏ترین آثار ادبی را به نشر رسانده‏اند مورد تقدیر قرار دهد.

رییس جمهور کرزی نیز نیز ضمن تشویق شاعران به سرایش و نوشتن، گفت: "ما در سال روان سلسله تقدیر شاعران کشور را آغاز کرده‏ایم که در آینده این سلسله بیش‏ترخواهد شد."

در ادامه‏ی محفل چهار تن از شاعرانی که به زبان‏های پشتو، دری، ازبکی و پشه‏ای، کتاب‏های بیشتری را چاپ کرده‏اند از سوی رییس جمهور کرزی مورد تقدیر قرارگرفتند.

استاد محمد صدیق پسرلی، نصرالله پرتو نادری، خانم آصفه شاداب و محمد زمان کلمانی، چهارتن از شاعران و نویسندگانی بودند که از سوی رییس جمهور کرزی با اهدای صد هزار افغانی و تقدیرنامه‏های افتخاری مورد تمجید واقع شدند.

  

+ نوشته شده در  پنجشنبه یکم تیر 1391ساعت 12:13  توسط جعفری  | 

شماره های۱۸، ۱۹، ۲۰ ، ۲۱ ، ۲۲  هفته نامه سیمرغ از چاپ برآمد.

جدید ترین خبرها، نقد، مقاله، پژوهش و گفتگو را در این شماره  ها می توانید بخوانید.

+ نوشته شده در  پنجشنبه یکم تیر 1391ساعت 12:4  توسط جعفری  | 

شماره های۱۸، ۱۹، ۲۰ ، ۲۱ ، ۲۲  هفته نامه سیمرغ از چاپ برآمد.

جدید ترین خبرها، نقد، مقاله، پژوهش و گفتگو را در این شماره  ها می توانید بخوانید.

+ نوشته شده در  پنجشنبه یکم تیر 1391ساعت 12:4  توسط جعفری  | 

شماره جدید (۱۶) هفته نامه سیمرغ از چاپ برآمد. در این شماره می خوانید: گزارش شب ۱۵ از شب های کابل/ انمن نویسندگان بلخ/ برگزاری محفل رنگ سیب/ نام رستم در جغرافیای افغانستان(پژوهش)/ سرگذشت باب امیر عبدالرحمن خان/ عکس یادگاری(داستان)/ شعر کودک در افغانستان/مصاحبه با مسیح ارزگانی/مردانه سرایی زنان امروز افغانستان/ ...

مطالب شمار۱۶ را می توانید در سایت سیمرغ نیز بخوانید:

http://simorghaf.com/

+ نوشته شده در  دوشنبه هجدهم اردیبهشت 1391ساعت 14:24  توسط جعفری  | 

 

جشنواره فلم های کوتاه در ولایت بلخ برگزار گردید.

این جشنواره  همزمان با بهار طبیعت از سوی افغان فلم و ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت بلخ راه اندازی گردیده بود.

مسوولان برگزار کننده، هدف از راه اندازی این جشنواره را رشد و ترقی هنر در این ولایت و کشف استعدادهای جوان عنوان کردند.

گفته می شود در این جشنواره هفده فلم از هنرمندان و سینماگران ولایت بلخ نامزد گردیده بود که داوری آن را عبدالطیف احمدی رییس افغان فلم جوانشیر حیدری و صدیق برمك به عهده داشتند.

 در نتیجه فلم های روشنگر،‌ چشم  و هفت سین  مقام های برتر این جشنواره را حایز گردیدند.

در پایان برای برندگان جوایز و لوح تقدیر اهدا گردید.

کد خبر: 6

...................

مشاعره گل ارغوان در ولایت پروان

محفل مشاعره گل ارغوان در ولایت پروان برگزار گردید.

این محفل به مناسبت آغاز سال 1391 خورشیدی و میله عنعنوی گل ارغوان از سوی آمریت امور جوانان ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت پروان راه اندازی گردیده بود.

 در این محفل شمار زیادی از شاعران و فرهنگیان اشتراک ورزیده بودند.

هدف از برگزاری این محفل تجلیل از سال نو خورشیدی و میله عنعنوی گل ارغوان، عنوان شده است.

همچنین به گفته ی مسولان و برگزارکنندگان این محفل، هدف از برگزاری آن، رشد شعر و ادب در میان جوانان و گسترش فرهنگ سرایش شعر در جامعه بوده است.

در این محفل ادبی كه از سوی ریاست اطلاعات و فرهنگ تدویر یافته بود، شماری از شاعران و فرهنگیان به خوانش آثار جدید در ارتباط به بهار پرداختند.

میله عنعنوی گل ارغوان همه ساله در ولایت پروان برگزار می گردد و شاعران و فرهنگیان با خوانش آثار شان، از بهار و طبیعت تجلیل می کنند.

کد خبر: 10

................

بی توجهی؛ عامل بی رونقی پژوهش های ادبی

شماری از پژوهش گران بی توجهی مسوولان را عامل اساسی در بی رونقی پژوهش های ادبی دانستند.

پژوهشگران این مطلب را در سیمینار ارزیابی تحقیق که در ولایت ننگرهار برگزار گردیده بود، عنوان داشتند.

این سیمینار از سوی انجمن ژورنالیستان و نویسندگان زون مشرقی درشهرجلال آباد راه اندازی گردیده بود.

نویسندگان و پژوهش گران اشتراک کننده در این سیمینار، بر لزوم توسعه ی تحقیق و فرهنگ پژوهش در کشور تأکید کردند.

پژوهش گران در مقالاتی که در این سیمینار ارایه کردند، عامل عمده و اساسی کمرنگی فرهنگ پژوهش را بی توجهی مسولان دانسته و گفتند؛ اگر دولت دراین مسأله توجه نماید، بسیار از مشکلات حل خواهد شد.

همچنین در این سیمینار از دولت خواسته شد تا نسبت به توسعه تحقیق و حمایت از پژوهش گران توجه بیش تری نشان دهند.

کد خبر: 9

................

 

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هشتم فروردین 1391ساعت 13:39  توسط جعفری  | 

شماره ۱۴ هفته نامه ادبی سیمرغ  به هایکوسرایی در افغانستان اختصاص دارد. علاقه مندان می تواند مقاله های تحقیقی خود را در این زمینه ویا اگر اثار در قالب هایکو دارند برای چاپ ارسال نمایند.

M_jafari1377@YAHOO.COM

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و یکم فروردین 1391ساعت 22:28  توسط جعفری  | 

وبسایت سیمرغ آغاز به فعالیت کرد. در این وبسایت شما مطالب مختلفی را از قبیل، شعر، داستان، کتابهای تازه، مصاحبه، موسیقی محلی، ویدیو، دکلمه اشعار، و... می بینید.  تلاش بر این است تا این وبسایت به روز  گردد. شما می توانید تازه ترین آثار خود را همراه زندگینامه مختصر و عکس برای  ما بفرستید وهمچین می توانید آثار انتخابی را با ذکر مأخذ برای ما روان کنید. این است ادرس وبسایت سیمرغ:

www.simorghaf.com

 

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و یکم فروردین 1391ساعت 22:17  توسط جعفری  | 

هفته نامه ادبی فرهنگی سیمرغ جشنواره ادبی نوروز را روز پنج شنبه با اشتراک شاعران و ادیبان از ولایات مختلف ‏افغانستان در کابل برگزار کرد. دراین جشنواره از اهل قلم افغانستان تقدیر به عمل آمد.

در این جشنواره فعالان عرصه ادب و فرهنگ به ریشه های تاریخی نوروز پرداختند و شاعران شعرهایی در باب بهار و نوروز خواندند.

اعظم رهنورد زریاب، نویسنده و پژوهشگرصاحب نام افغانستان به سابقه تاریخی نوروز در حوزه تمدنی زبان فارسی پرداخت و گفت شاعرانی مانند فردوسی، ابوریحان بیرونی و عمر خیام به این باور اند که آغازگر جشن نوروز جمشید فرهمند، فرمانروای پیشدادیان بوده است.

آقای زریاب گفت هنوز تاریخ دقیق نوروز مشخص نیست: «از آنجا که استوره ها خود بی زمان و گاهی هم بی مکانند از این رو یک بار دیگر آغاز و آغازگر جشن نوروز در تاریکی و غبار زمان گم می شود و ناپدید می گردد و ما بازهم به این پرسش که جشن نوروز از چی هنگامی آغاز شده است پاسخ پذیرفتنی نمی یابیم.»

زریاب گفت شاهان سامانی، خلفای عباسی در بغداد، شاهان غزنوی در غزنه، قبطیان مصر، سلاطین عثمانی در ترکیه، تیموریان هرات و بابریان در دهلی جشن نوروز را با شکوه و جلال زیادی برگزار می کردند.

تالاری که در آن جشنواره نوروزی برگزار شده بود با تابلوهای اشعار شاعران در باب این روز مزین گردیده بود.

اعظم رهنورد زریاب و محب بارش نویسندگان افغانستان

شاعران جوان افغان در شعرهای شان سال جدید را سالی پر از برکت خواندند و بارندگی های زمستان و بهار را برای شادابی و سرسبزی افغانستان به فال نیک گرفتند.

رضا رضایی خواننده جوان افغان که اخیرا مقام اول ستاره افغان را کسب کرد نیز در این محفل آهنگ هایی با دمبوره اجرا کرد و حال و هوای خاصی به جشنواره نوروز بخشید.

مخالفان و موافقان نوروز

با آنکه جشن نوروز همه ساله با شکوه خاصی در شهر مزار شریف و سایر شهرها و ولایات افغانستان برگزار می شود اما این جشن مخالفانی نیز دارد.

شماری از علمای دینی به این عقیده اند که چون نوروز ریشه مذهبی ندارد بنا برنباید ازاین روز با این گستردگی تجلیل شود.

جشن نوروز در پنج سالی که طالبان بر افغانستان تسلط داشت برگزار نشد، این گروه به شدت با محافل نوروزی مخالف بود و مانع تجلیل از این روز می شد.

اما آقای زریاب گفت با وجود مخالفت هایی که در حال حاضر با جشن نوروز و جود دارد و گفته می شود که این جشن در اسلام پیشنه ای ندارد ولی در زمان خلفای عباسی شاعران عرب زبان شعرهایی را با زبان فارسی در باب نوروز سروده اند: «نکته دل انگیز این است که از سخن سرایان عرب در ستایش نوروز سروده هایی برجا مانده اند و این سخن پردازان کوشیده اند که در این سروده های شان جمله ها، ترکیب ها و واژه های فارسی را فراوان به کار ببرند.»

به باور فرهنگیان افغان، جشن نوروز پیشینه سه هزار ساله دارد. آنها می گویند فلسفه نوروز بزرگداشت از طبیعت، تجلیل از زندگی، تجلیل از ارزش های انسانی به خاطر تحول در جان آدمی، بزرگداشت از نوزایی و شکوفایی طبیعت می باشد.

گزارشگر: حسین سیرت

ویراستار: سیدروح الله یاسر

 

منبع: دویچوله
+ نوشته شده در  جمعه یازدهم فروردین 1391ساعت 21:48  توسط جعفری  | 

امروز پنج شنبه دهم حمل، جشنواره ادبی سیمرغ پیرامون نوروز، در کابل برگزار گردید. سخنرانان هر یک پیرامون اهمیت نوروز به عنوان یک فرهنگ تاریخی-دینی و تاریخچه آن به صحبت پرداختند.

محمود جعفری؛ مسئول برگزاری جشنواره سیمرغ و یکی از شاعران و نویسندگان کشور در این مراسم گفت:”نوروز یک روز فرهنگی در تاریخ چندین ساله کشورهای بزرگی مانند افغانستان، ایران، تاجیکستان و… است که پیوند ناگسستنی در رگ و خون شهروندان این کشورها دارد.”

جعفری هدف از برگزاری جشنواره سیمرغ را کشف استعدادهای جوانان، اطلاع حاصل کردن از تاریخ و فرهنگ و ایجاد رابطه میان هنر و ادبیات دانست و افزود:”ما کوشش می کنیم که با راه انداختن چنین همایش های علمی-فرهنگی یک پیام صلح را برای مردم افغانستان بدهیم و از این طریق بتوانیم مردم افغانستان را به وحدت ملی و برادری دعوت نماییم.”

اعظم رهنورد زریاب؛ نویسنده و منتقد ادبی نیز یکی دیگر از سخنرانان این محفل بود که پیرامون تاریخچه نوروز به صحبت پرداخت.

زریاب نوروز را یک فرهنگ خواند که در سابق، در حدود یکماه تجلیل می شد؛ ولی حالا به چندروز مختصر شده است. به باور این منتقد ادبی، آغاز نوروز و یا روزی که از آن روز به بعد، مردم به تجلیل آن به عنوان یک روز خوشی پرداخته اند نامعلوم است.

او تاکید کرد:”وقتی که شاعران و نویسندگان نتوانستند روز آغازین نوروز را به صورت دقیق بیابند؛ بنابراین به اسطوره گرایی پرداختند که نتیجه آن اسطوره گرایی، آغاز این روز (نوروز) را به جمشید؛ پادشاه فرهمند رجعت دادند که بنیانگذار نوروز شناخته شد.”

اما زریاب، استدلال می کند که نوروز به عنوان یک روز تاریخی و فرهنگی در تمام دوره های تاریخی در یک حوزه بزرگ امپراتوری های کلان مانند خلفای عباسی در بغداد، عثمانی در ترکیه، شاهان سامانی، قبطیان مصری در مصر و ده ها جای دیگر مورد تجلیل قرار می گرفت؛ بنابراین می شود گفت که نوروز یک نماد فرهنگی-تاریخی ساحه وسیعی را در زمان های سابق احتوا می کرده است.

همچنین در این محفل ادبی شاعران جوانی از سراسر کشور هریک شعرهای شان را در وصف نوروز خواندند و محفل را رنگ و رونق ادبی بخشیدند.

در اخیر این محفل برای بهترین شاعر و داستان نویسان مدال و تحفه، از سوی مدیران جشنواره سیمرغ اعطا گردید که بهترین جایزه شعر را عنایت الله و جایزه بهترین داستان نویس را سهراب سروش غیبی از ولایت بلخ از آن خود کردند.

آدینه وند؛ مسئول بخش پیام رایزنی فرهنگی ایران در کابل نیز پیام رایزن فرهنگی سفارت ایران در کابل را قرئت کرد.

در پیام یادشده مسئول فرهنگی سفارت ایران در کابل، نوروز را برای همه مردم افغانستان تبریک گفته و آن را یک جشن فرهنگی-تاریخی میان ملت های بزرگ ایران، افغانستان، تاجیکستان و سایر کشورهای حوزه آسیا توصیف کرده و بر پاسداشت و زنده نگهداشتن آن تاکید کرده بود.

منبع: سایت جمهور نیوز

 

+ نوشته شده در  جمعه یازدهم فروردین 1391ساعت 21:37  توسط جعفری  | 

جمعه ١١ حمل ١٣٩١ ساعت ١٢:٤٠

جشنواره ادبی سیمرغ که چندی پیش از سوی موسسه فرهنگی دُر دری و نشریه سیمرغ به راه افتاده بود، روز گذشته در کابل با اعلام نام برندگان این جشنواره به پایان رسید.

عنایت شهیر در بخش شعر و سهراب سروش غیبی در بخش داستان، که هر دو از ساکنان بلخ هستند؛ به عنوان برندگان جایزه اول جشنواره سیمرغ شناخته شدند.

 جشنواره ادبی سیمرغ به هدف شناسایی چهره های برتر شعر و داستان کشور راندازی شده است

موسی ابراهیمی و عاقله شریفی شاعرانی از کابل، مقام های دوم و سوم بخش شعر این جشنواره را به دست آوردند.

سکینه محمدی و جعفر عزیزی نیز به عنوان برندگان رده های دوم و سوم داستان شناخته شدند.

مسوولان برگزار کننده می گویند که جشنواره نوروزی سیمرغ به پاس "جشن بزرگ پارسیان نوروز" به راه افتاده است.

این جشنواره روز گذشته (پنجشنبه) در کابل با تدویر همایش ادبی - فرهنگی، که در آن شمار زیادی از فرهنگیان، نویسندگان و هواداران شعر و داستان حضور داشتند، پایان یافت.

مسوولان برگزار کننده می گویند که جشنواره نوروزی سیمرغ به پاس "جشن بزرگ پارسیان نوروز" به راه افتاده است.

شاعران و داستان نویسان اثرهای ادبی شان را به این جشنواره فرستاده و داوران از میان ده ها نویسنده، برنده مقام های برتر را شناسایی کردند.

جشنواره سیمرغ؛ استعداد شناسی ادبی

به گفته محمود جعفری مسوول نشریه سیمرغ، این جشنواره ها جوانان را تشویق می کند تا بیشتر و خوبتر بنویسند تا از این طریق استعدادهای ناب در میان جوانان نویسنده و قلم بدست شناسایی شود.

محمود جعفری مسوول نشریه سیمرغ می گوید که این جشنواره ها جوانان را تشویق می کند تا بیشتر و خوبتر بنویسند تا از این طریق استعدادهای ناب در میان جوانان نویسنده و قلم بدست شناسایی شود

رایزن فرهنگی ایران مقیم افغانستان در پیامی، جشنواره نوروزی سیمرغ را عامل نزدیکی فرهنگیان کشورهای همزبان دانسته است.

رهنورد زریاب داستان نویس و منتقد ادبی، در جشن نوروزی سیمرغ سخنرانی کرد و گفت که  نوروز، کشورهای منطقه را با هم یکجا می کند.

زریاب افزود:" جشن نوروز یک رویداد تقویمی نه بلکه یک رویداد دل انگیز طبیعی است که از سال ها به این سو توسط پارسیان تجلیل می شود."

 محمود جعفری مسوول نشریه سیمرغ، خوشبین است تا برگزاری این جشنواره ها زمینه فعالیت بیشتر فرهنگی در کشور را فراهم کند

به گفته زریاب، سال ها پیش از امروز، به پاس فرارسیدن بهار و نوروز، نزدیک به یک ماه جشن و پایکوبی می شد اما در سال های پسین، اندک اندک از رونق جشن نوروزی کاسته شده است.

چندی پیش، فرهنگیان افغانستانی جشنواره "قند پارسی" را در تهران برگزار کرده و از "کارکردها و دست نبشته های" شماری از داستان نویسان و شاعران جوان تقدیر کردند.

الیاس یورش – کابل

خبرگزاری بخدی

 

 

+ نوشته شده در  جمعه یازدهم فروردین 1391ساعت 21:20  توسط جعفری  | 

***

جشنواره ی نوروزی سیمرغ

جشنواره نوروزی سیمرغ برگزار می گردد. این جشنواره به تاریخ ۱۰ حمل ۱۳۹۱ از ساعت ۱و ۳۰ تا ۳ و ۳۰ در هوتل کابل دوبی برگزار می شود.

در این محفل استاد رهنورد زریاب سخنرانی خواهد کرد و شاعران جوان به شعر خوانی خواهند پرداخت. همچنین کسانی که در مسابقه ادبی سیمرغ برنده شناخته شده اند جوایز خود را دریافت خواهند کرد. در پایان موسیقی محلی شادمانی بیشتری به اشتراک کنندگان خواهد بخشید.

علاقه مندان می توانند با اشتراک در این محفل لحظه ای شاد باشند.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هشتم اسفند 1390ساعت 15:30  توسط جعفری  | 

شماره هشتم سیمرغ با مطالب تازه وخواندنی از چاپ بیرون شد. شما می توانید تازه ترین مقاله های خود را به این ادرس بفرستید:

simorghweekly@yahoo.com

+ نوشته شده در  شنبه بیستم اسفند 1390ساعت 14:41  توسط جعفری  | 

در پشت کتاب صنف پنجم نوشته شده است: "دروس اجمتاعی". حال نظر شما در باره متن های دری کتاب های درسی افغانستان و همچنان ادبیات در دانشگاه های کشور چیست؟ 

 **

خبر تازه :پاکستان به چهار ميليون جلد کتاب درسى مکاتب کشور اجازه انتقال نمي دهد. حال شما فکر کنید اگر این کتاب ها نرسند چه خواهد شد؟

**

شماره هفتم سیمرغ با مطالب تازه از چاپ خارج شد. شما می توانید از طریق فیسبوک  به دست آورید.

+ نوشته شده در  سه شنبه شانزدهم اسفند 1390ساعت 14:44  توسط جعفری  | 

همزمان با فرارسیدن سال نو خورشیدی هفته نامه ادبی -هنری سیمرغ جشنواره نوروزی را برگزار میکند.

به همین مناسبت مسابقه ی ادبی را در موضوع نوروز در بخش های زیر راه اندازی میکند:

- شعر (۱-۳)

- داستان کوتاه (۱-۲)

- مقاله تحقیقی

علاقه مندان می توانند آثار خود را تا ۲۵ حوت سال جاری به ادرس های زیر ارسال بدارند:

-M_jafari1377@ yahoo.com

Simorghweekly@ yahoo.com

-شماره  تماس۰۷۷۲۰۱۷۱۸۱

+ نوشته شده در  جمعه بیست و هشتم بهمن 1390ساعت 16:10  توسط جعفری  | 

شماره ۲ هفته نامه ادبی- هنری سیمرغ در کابل ازچاپ برامد.

موضوعات عمده این شماره عبارتند از شاهنامه خوانی در افغانستان/ بیدل خوانی در کابل/ نقدی بر پرنده بی مورد/ امپراتور جهان گشا(داستان سامانیان)/ شعر جهان/ گزارش محفل نقد بر مجموعه شباهت یک طرفه از حسن ابراهیمی/ خبرهایی از تازه های نشر/ و...

+ نوشته شده در  یکشنبه نهم بهمن 1390ساعت 18:27  توسط جعفری  | 

 

سلسله برنامه های "کتاب ماه"، این بار با کتاب"شباهت یک طرفه"

خانه ادبیات افغانستان در ادامه برنامه های ادبی ماهوار خویش، برنامه این ماه را به معرفی و نقد کتاب"شباهت یک طرفه" اثر حسن ابراهیمی اختصاص داد.

در "شباهت یک طرفه" بیش از 40 شعر سپید گنجانیده شده است. این کتاب، اولین اثر حسن ابراهیمی، شاعر و خبرنگار است که توسط انجمن قلم به چاپ رسیده است.

خانه ادبیات در هرماه؛ آخرین کتاب چاپ شده ادبی( شعر و داستان) را نقد و بررسی می کند.

 منتقدان، شعرهای حسن ابراهیمی را متاثر از زبان شعری دهه 60 در ایران می دانند. به گفته آنها (منتقدان) آقای ابراهیمی دارای زبان شعری ساده و لطیف است.

همچنان این نهاد ادبی، برنامه دیگری زیر نام "شب های کابل" که آثار شاعران و نویسندگان چیره دست را رونمایی می کند، به طور اختصاصی برگزار می کند.

این برنامه ها  با سخنرانی منتقدان ادبی و شعر خوانی شاعران و فرهنگیان همراه است.

این در حالی است که از رونق برنامه های ادبی به نسبت آنچه فرهنگیان فرارسیدن فصل سردی می دانند، کاسته شده است.

ویژگی های شعر حسن ابراهیمی

منتقدان، شعرهای حسن ابراهیمی را متاثر از زبان شعری دهه 60 در ایران می دانند. به گفته آنها (منتقدان) آقای ابراهیمی دارای زبان شعری ساده و لطیف است.

به گفته محمود جعفری، نویسنده و منتقد ادبی، در کتاب شباهت یک طرفه، نوعی هنجار گریزی دیده می شود که شاعر تلاش دارد آنرا تکمیل کند.

آقای جعفری گفت که حسن ابراهیمی، تخیل های معمول را به گونه ماهرانه به هم پیچانده است که از ویژگی های شعری او به حساب می آید.

محمود جعفری راز موفقیت حسن ابراهیمی را در هنجار گریزی و آنچه او یک دستی زبان می خواند، دانست.

فاطمه روشن، از دیگر منتقدان این برنامه گفت، در بعضی شعرهای این کتاب جمله بندی و دقت کامل صورت نگرفته است.

به گفته خانم روشن، هرگاه در بازنگری و بازی با کلمات در شعر دقت کافی به خرج داده نشود، شعر به پختگی اش نمی رسد.

خانم روشن گفت که شماری از شاعران افغان، نوآوری های شعری دارند اما به دلایل مختلف نمی توانند این نوآوری را به ویژگی شعری خود تبدیل کنند.

خانم روشن، تشبیهات تازه و منحصر به فرد شعر حسن ابراهیمی را از ویژگی های شعر او می داند.

شکور نظری، منتقد ادبی، با اشاره به اینکه شعر در کتاب شباهت یک طرفه، دغدغه های فردی و خاص را نشان می دهد، گفت که حسن ابراهیمی تا هنوز نتوانسته سطح فکری خاصی را توسط شعر خود معرفی کند.

به گفته آقای نظری، شاعر در این کتاب توانسته با سوژه ها، محیط و انسان ها رابطه خوب برقرار کند اما هنوز نتوانسته این رابطه خوب را به ویژگی شعری تبدیل کند.

شکور نظری، رویکرد ابراهیمی با شعر را کاملا فردی می داند.

(خبرگزاری بخدی)

+ نوشته شده در  شنبه هشتم بهمن 1390ساعت 14:51  توسط جعفری  | 

الیاس علوی شاعر نام آشنایی است. از او دو اثر شعری به چاپ رسیده است. در استرالیا زندگی می کند. چندی است به کابل آمده. امروز لحظه ای درد دل داشتیم. او از غربت می گفت. وضعیتی که در غربت برای شاعران ما به وجود آمده. می گفت:غربت فصل غم انگیزی است. شاعر از دوست و اقاربش دور می شود. از وطنش آواره می گردد. زبان و فرهنگ خود را فراموش می کند. شاعرانی که در غربت شعر می گویند دچار ضعف زبانی اند. گاهی کلمات انگلیسی به صورت ناخواسته وارد شعر می شود. حتی جمله سازی ها شبیه زبان انگلیسی شده است. شاعرانی که در غربت اند دچار افسردگی اند. خلاقیت خود را فراموش می کنند. گاهی می شود که یک سال هم یک شعر گفته نمی تواند. اگرچند تا اندازه ای راحتی و رفاه هست اما چیزی که باید باشد نیست. کمتر کسی یافت می شود که با او درد دل کنیم. بودن در وطن غنیمتی است بزرگ!

او بسیار حرف گفت. از وضعیت شعر و ترجمه. در باره ترجمه اظهار داشت که کار روی ترجمه شروع شده. دوستان دردری تلاش می کنند این مساله رونق بگیرد. و ... سخن های زیاد.

من از وضعیت ادبی اینجا برایش گفتم. اینجا نیز وضعیت زیاد مطلوب نیست. جلسات ادبی شکل تیمی یافته است. ادبیات ارزش واقعی خود را گم کرده است. همه به دنبال چاپیدن اند. می کوشند زیاد چاپ کنند. به دنبال این نیستند که کارش کیفیت داشته باشد. از طرف دیگر شاعران ما کمتر مطالعه می کنند. وقت مطالعه هم ندارند. گرفتار نان شده اند. روزمرگی همه را کشته است. و....

بعد از چهار ساعت باهم خداحافظی کردیم. تا روز بعد که پنجشبه است وشب های کابل به الیاس اختصاص دارد .

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و سوم آذر 1390ساعت 16:1  توسط جعفری  | 

21/7/1390

ایران از نمایش فلم "مدرسه"، در کابل جلوگیری کرد. این فلم توسط اسد سکندر تهیه و کارگردانی شده است. این فلم زندگی یک طفل افغانی مهاجر در ایران را به نمایش گذاشته است. در این فلم نشان داده می شود که این دخترک مهاجر برای رفتن به مکتب با چه مشکلاتی رو به روست. اسد سکندر می گوید: سفارت ایران در کابل به همکاری رییس افغان فلم مانع نمایش این فلم شده اند. قرار بود این فلم امروز در لیسه استقلال شهر کابل به نمایش درآید. دو هفته پیش نیز جشنواره فلم حقوق بشر در مزارشریف توسط سفارت ایران در افغانستان لغو گردید.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و یکم مهر 1390ساعت 19:23  توسط جعفری  | 

درگذشت مهرداد مشایخی،  استاد جامعه‌شناسی ایران

13/7/1390

مهرداد مشایخی دراثر سرطان لوزالمعده روز ۱۳ میزان در واشنگتن جهان را ترک گفت.

مهرداد مشایخی در سال ۱۳۳۲ه. ش در تهران دیده به جهان گشود.

او پس از اخذ دیپلوم، شامل دانشکده دندانپزشکی دانشگاه تهران گردید، اما تحصیلات خود را ناتمام گذاشته به امریکا رفت. او در امریکا به تحصیل علوم انسانی روی آورد و در دانشگاه "وسترن ریزرو" در ایالت اوهایو لیسانس اقتصاد را به دست آورد.بعد از مدتی ، رشته اقتصاد سیاسی و جامعه‌شناسی را انتخاب کرد و در دانشگاه آمریکن در واشنگتن به تحصیلات خود تا مقطع دکترا ادامه داد.

بعد از سال 1357 به ایران آمد و مدت بعد دو باره به امریکا برگشت.

 او در ضمن کار های علمی فعالیت های سیاسی نیز داشت و با نشریات مختلفی همکاری می کرد. مجموعه مقالات او در کتابی به نام "جنبش اجتماعی و سياست مجادله‌آميز در ايران پس از انقلاب" منتشر گردید.

همچنان چندین کتاب دیگر از او  درباره وضعیت سیاسی و فرهنگی جامعه ایران، عوامل دیکتاتوری و عقب‌ماندگی در جامعه و سرانجام راه برون‌رفت از انسداد سیاسی و گذار به دموکراسی منتشر گردیده  است.

 

برگزاری هفدهمین سال‏یاد قهار عاصی در کابل

14/7/1390                                                                   

هفده سال از پرواز خونبال عاصی گذشت. پس از هفده سال شاعران جمع شدند تا باردیگر خاطرات وشعر های او را یاد آوری کنند. انجم قلم افغانستان میزبان این برنامه بود. شاعران و اهل قلم وهنر نیز آمده بودند.

فرهاد دریا نیز آمده بود اما با صدای خودش وشعر های عاصی. او شعرعاصی را در سقف آسمان روشن ساخت.

خالده فروغ شاعر نام آشنای کشور  گرداننده محفل، باشعر عاصی یاد او را در سرزمین قلم پهن کرد. سه بعد رحمت الله بیگانه دوست دیرینه عاصی از خاطرات خودش با عاصی سخن گفت. نیما عاصی برادر زاده قهار عاصی با خوانش شعر عاصی آب به صورت همه ریخت. استاد حیدری وجود نخستین سخنران رسمی محفل اندر وصف عاصی گفت: "عاصی یكی از شاعرانی بود كه نیازهای شعر كهن را در برابر دریافت‌های شعر معاصر قرار داد" دکتر عبدالقیوم قویم نیز از عاصی سخن گفت. وعشق ومقاومت را دو رکن شعر  عاصی دانست. محب بارش استاد دانشگاه نیز عاصی را شهید اردبهشت  خواند. مریم میترا شمع شعر دیگری عاصی را در صحن محفل روشن کرد.در ادمه پرتو نادری به منبر سخن ایستاد. او در نبشته‏ی خود در باره‏ی عاصی گفت: "کاجِ جوان؛ ولی برومند و گشن‌شاخی، چنان در باغستان انبوه درخت شعر و ادبیات ما درهم شکسته است که تمامی آسمان باغ را ابرهای بغض‌آلود سوگ و ماتم فرا گرفته است. امّا معنویت را چه‌گونه می‌توان از میان برداشت. اگر فرهنگ‌ستیزان بی‌فرهنگ دریاچۀ شفاف ترانه‌ها و سروده‌های قهار عاصی را در ریگ‌زار تفتیدۀ مرگ خاموش کردند؛ ولی او چنان گلی شگفتۀ سوری در گلخانۀ دل‌های دوست‌داران شعرش و در ضمیر روشنِ فرهنگیان سرزمینش و در حوزۀ گستردۀ زبان پارسی دری، زنده خواهد بود."

در اخیر بانو روشنی یحی با خوانش شعر خویش در سوگ عاصی، محفل را به پایان خویش دعوت کرد.


+ نوشته شده در  یکشنبه هفدهم مهر 1390ساعت 17:15  توسط جعفری  | 

تقی واحد در شب‏های کابل

خبرفرهنگی/ کابل

14/7/1390


شب دوازدهم از شب های کابل، برگزار گردید.
شب دوازدهم به نقد و بررسی کارنامه‏ی نویسنده‏ی معاصر بلخی، تقی واحدی، خالق رمان گلیمباف، برنده‏ی جایزه‏ی نوروز به عنوان بهترین رمان دهه‏ی افغانستان، اختصاص داشت.
این سلسله برنامه‌ها که از سوی «خانه‏ی ادبیات افغانستان» برگزار می‪شود، به نقد و بررسی کارنامه‏ی نویسندگان و شاعران معاصر کشور می پردازد.
 
این برنامه، روز پنج شنبه، چهاردهم میزان با سخنرانی نویسند گان و منتقدانی چون حمیرا قادری، حفیظ شریعتی و حبیب صادقی در سالون همایش دانشگاه ابن سینا در کابل برگزار گردید.
گفتنی است که شب دوازدهم، با حمایت نهادها و مؤسساتی چون دانشگاه ابن سینا، شرکت ساختمانی عمران، مرکز تعاون افغانستان، خانه‏ی فرهنگ افغانستان و انتشارات تاک برگزارشده بود.

خبر ادبی

14/7/1390

توماس ترانزترویمر برنده‏ی جایزه‏نوبل  ادبیات شد.

توماس ترانزترویمر یک شاعر سویدنی برندهء جایزه‏ی امسال نوبل در ادبیات اعلان شد.پیترانگلوند، سکرتر اکادمی شاهی سویدن این خبر را در یک کنفرانس خبری در سویدن اعلام کرد.وی گفت:" جایزهء نوبل سال 2011 در ادبیات به شاعر سویدنی توماس ترانزترویمر اختصاص داده شد. چون او از خلال تصویرهای پیوسته و شفاف خود یک روزنه‏ی جدید به واقعیت ها می دهد."توماس ترانزترویمر هشتاد ساله یکی از شاعران مشهور معاصر کشورهای سکندناوی محسوب می شود.او در سن 23 سالگی در سال 1954 درعرصهء شعر و شاعری شناخته شده است.

اشعار او به تقریباً پنجاه زبان به شمول عربی ترجمه شده است.جایزه‏ی ادبیات که برابر به یک ملیون و چهارصد و پنجاه هزار دالر می شود چهارمین جایزه‏ی نوبل امسال است که در این هفته اعلام شد.

....................

تابلوی 320 هزار پوندی سهراب سپهری

ساتبی که یکی از مهم‏ترین و بزرگ ترین مراکز خرید و فروش آثار هنری در جهان است، تازه ترین لیلام خود را به هنر معاصر ایران و جهان عرب اختصاص داد. خریداران و کلکسیونرهای مختلفی را گرد آورده بود و طبق معمول برخی هم از پشت تلیفون یا اینترنت در حال خرید آثار در این لیلام بودند.برنده اصلی این لیلام، سهراب سپهری بود که یکی از آثار بدون عنوانش به گران ترین قیمت این لیلام یعنی ۳۲۰ هزار پوند فروخته شد.این تابلو رنگ روغن که در ابعاد یک در یک و نیم متر بود، از مجموعه درخت‏های سپهری است که در سال ۱۹۷۰ نقاشی شده و سال ۱۹۷۱ توسط خانم سیحون از او خریداری شده است. فروشنده این اثر در لیلام ساتبی،گالری سیحون عنوان شد. قیمتی که کارشناسان برای این اثر در نظر گرفته بودند بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار پوند بود، اما خریداران در رقابت با یکدیگر قیمت را از سقف ارزیابی شده هم بالاتر بردند و این نقاشی سرانجام به قیمت ۳۲۰ هزار پوند نهایی شد. در همین حال  یکی دیگر از آثار کوچک سپهری که با قیمت پایه ۱۲ هزار پوند عرضه شده بود، به فروش نرفت. در لیلام قبلی یکی از آثار کوچک دیگر سپهری با قیمت تنها سه هزار پوند به فروش رفته بود.

.....................

۱/۱ میلیون یورو جایزه نوبل فزیک

جایزه نوبل فیزیک امسال به اخترشناسانی رسید که انبساط فزاینده کیهان را اندازه‌گیری و اثبات کرده‌اند. نیمی از جایزه ۱/۱ میلیون یورویی به "سول پرل‌ماتر"، و نیم دیگر آن مشترکاَ به "آدام ریس" و "برایان اسمیت" تعلق می‌گیرد.

آکادمی سلطنتی سوئد اعلام کرد که جایزه نوبل فیزیک در سال جاری میلادی به سول پرل‌ماتر، دانشمند آمریکایی، برایان پی اسمیت، دانشمند آمریکایی-استرالیایی و آدام جی ریس، دانشمند آمریکایی تعلق می‌گیرد. این اخترشناسان ثابت کرده‌اند که سرعت انبساط کیهان دائم در حال افزایش است. دریافت‌کنندگان نوبل فیزیک سال جاری از طریق رصد کردن ابرنواخترها (سوپرنواها) به این نتیجه رسیده‌اند.

تا چند سال پیش اخترشناسان بر این باور بودند که پس از مهبانگ ("بیگ بنگ" حدود ۱۴ میلیارد سال پیش) کیهان در حال انبساط بوده و کهکشان‌ها از یکدیگر دور می‌شوند. اما نیروی گرانش کهکشان‌ها مانع از انبساط دائم کیهان می‌شود.اما این سه اخترشناس با بررسی و رصد ابرنواخترها موفق شدند که خلاف نظر غالب را اثبات کنند. بنا به ارزیابی این دانشمندان سرعت انبساط کیهان به خاطر وجود "انرژی تاریک" فزونی گرفته است. این "انرژی تاریک" بر خلاف نیروی گرانش ماده عمل می‌کند. رصد ۵۰ سوپرنوا نشان داد که نور آن‌ها ضعیفت‌تر از محاسبات رایج به زمین می‌رسد. این امر بیانگر آن بود که کیهان در حال انبساط است و فاصله سوپرنواها از کهکشان ما فزونی گرفته است.

مراسم رسمی اعطای این جوایز در روز ۱۰ دسامبر سال جاری برگزار خواهد شد.

 

                         

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه چهاردهم مهر 1390ساعت 19:36  توسط جعفری  | 

خبر/ فرهنگی ادبی

4/7 /1390

محفل مشاعره ای تحت نام صلح در ولایت خوست برگزار گردید. این محفل با کمک دفتر یوناما در آن ولایت برگزار گردید. مقام های دولتی و شمارزیادی از شاعران وفرهنگیان در این محفل اشتراک کرده بودند.

+ نوشته شده در  دوشنبه چهارم مهر 1390ساعت 19:23  توسط جعفری  | 

خبر/ فرهنگی ادبی

30/6/1390 ه. ش

محفل مشاعره در بدخشان برگزار شد. در این برنامه ده هاتن از شاعران شرکت کرده بودند. اهل سیاست و کیاست نیز حضور نسبتا گرم داشتند.  این محفل به مناسبت روز جهانی صلح برگزار گردیده بود. ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت بدخشان با همکاری دفتر یوناما برگزارکنندگان اصلی این محفل مشاعره بودند.

پس از سخنرانی و پیام های مقامات دولتی ونهاد های اشتراک کننده، شاعران به خوانش شعرهای شان پرداختند.

این اولین محفل شعری است که به مناسبت تجلیل از روز جهانی صلح در بدخشان برگزار می شود.

تبصره:

  1. برگزاری چنین محافلی بدون شک می تواند نقش ارزنده در نهادینه سازی صلح داشته باشد.
  2. صلح چیست؟ هنوز صلح به آشتی میان دو طرف جنگ تعبیر می شود. به نظر می رسد این درست نباشد. صلح قلمرو های زیادی را شامل می شود. ازرفتار های فردی و اخلاقی گرفته تا رفتار های اجتماعی و سیاسی.  پس صلح رنگ اصلی زندگی فردی و اجتماعی است. نهادینه کردن صلح یعنی رسیدن به مدینه فاضله و آرامش مطلق.
  3. شعر، ادبیات وهنر نقش بارزی در تلطیف روان فرد و جامعه دارد. کمتر به این نقش از سوی سیاستمداران توجه شده است. در حالیکه یکی از بهترین راه های صلح در جامعه، ادبیات وهنر است.
  4. سال گذشته به همین مناسبت در لیسه عالی معرفت در کابل شب شعری برگزار گردیده بود. اما امسال  این برنامه دوام نیافت.!

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه سی و یکم شهریور 1390ساعت 12:55  توسط جعفری  | 

 استعفای رییس اطلاعات وفرهنگ هرات

خبر/ فرهنگی

28 سنبله 1390ه. ش

رییس اطلاعات و فرهنگ هرات، از کارش استعفا داد. ولی شاه بهره رییس اطلاعات و فرهنگ هرات علت استعفای خود را تشریح سیستم تشکیلاتی ریاست اطلاعات وفرهنگ خواند که باعث افزایش مشکلات وظیفوی او شده است.

...........

هنر محلی در جشنوارۀ راه ابریشم

خبر /فرهنگی

26 سنبله 1390ه. ش

بامیان شاهد سومین جشوارۀ راه ابریشم بود. این جشنواره از  سوی کمیتۀ مشترک از نمایندگان ریاست اطلاعات و فرهنگ، اتاق تجارت و صنایع، ریاست دانشگاه، شهرداری بامیان و مدیریت جهانگردی بامیان در استدیوم ورزشی رهبر شهید، برگزار گردیده بود. در این جشنواره هزاران تن از باشندگان این ولایت، هنرمندان، نمایندگان مؤسسات بین المللی و شماری از اهالی فرهنگ وهنر شرکت کرده بودند. هدف از راه اندازی سومین جشنواره راه ابریشم حفظ فرهنگ محلی، توجه به جهانگردی و توریسم، و به نمایش گذاشتن تولیدات محلی عنوان شده است. به گفتۀ برگزار کنندگان، این جشنواره  در مرکز بامیان، پارک ملی بندامیر و مرکز یکه ولنگ به مدت سه روز تدویر یافت. در این سه روز برنامه‏‏های گوناگونی از قبیل موسیقی محلی، بازی‏های محلی، نمایش تیاتر، رقابت‏های ورزشی، دیدن جاهای تفریحی و نمایش صنایع و تولیدات محلی بامیان به اجرا درآمد. همچنان گفته می‏شود که در این برنامه از هنرمندان محلی در کابل و ولسوالی‏های همجوار نیز دعوت شده بود تا با ارایه هنر‏های محلی شدن به این همایش شکوه بیشتری ببخشند. اولین جشنوارۀ هنر محلی ، سه سال پیش توسط ایکوتوریزم بامیان، با همکاری مالی بنیاد انکشافی آغاخان برگزار گردیده بود.

.........

عاشقانه‌لر آقشامی

25 سنبله 1390 ه. ش

عصرعاشقانه‏ها (عاشقانه‌لر آقشامی) روز جمعه 25 سنبله در انجمن قلم افغانستان برگزار گردید.این برنامه به شاعران ازبیک زبان کشور اختصاص داشت. شاعرانی چون فیض‌الله قرداش، محمد حسن تولقین، نوراحمد یورتداش و آلپ‌ارسلان تورانی سروده‌های شان را به زبان اوزبیکی  قرائت کردند. محمد عالم کوهکن از شاعران و نویسندگان مشهور ازبیک ضمن ستایش از انجمن قلم افغانستان، به ضرورت برگزاری چنین نشست‏های ادبی پرداخت و آن را یک ضرورت تاریخی وفرهنگی برای افغانستان دانست. در پایان پوهندوی استاد سید محمد عالم لبیب به ایراد سخن پرداخت. او نیز برگزاری چنین گردهم‏آیی‏هایی را در رشد و انکشاف استعدادهای جوانان مهم خواند. گفتنی است که انجمن قلم افغانستان هرهفته چنین نشست‏های ادبی را برگزار می‏کند.

................

خارا در کابل تجلیل شد

خبر /فرهنگی ادبی

24 سنبله 1390ه. ش

انجمن قلم افغانستان پنجشنبه هفته گذشته از ویکتور خارا شاعر ترانه ساز و آواز  خوان شیلیایی تجلیل کرد. در همایشی که به همین مناسبت برگزار گردیده بود شاعران جوان به شعر خوانی پرداختند. ویکتور خارا از شاعران بزرگ و انقلابی  است که درس‏های هنری اش را از مادر فراگرفت. مادرش نیز از ترانه خوان‏های محلی بود.  خارا در کودکی هنر گیتار نوازی را فرا گرفت. او با خواندن اشعار انقلابی در مدت کوتاهی به شهرت رسید و طرفداران زیادی در شیلی پیدا کرد.او به طبقه پایین جامعه علاقه مند بود و آهنگ‏های خود را برای آن دسته از مردم می‏ساخت. به همین خاطر در تمام امریکای لاتین از محبوبیت خوبی برخوردار گردید. خارا مردم فقیررا دوست داشت و همیشه با آنها زندگی می‏کرد. شعر می‏سرود و  آواز می‏خواند. دریک کنسرت بزرگ علیه نظام آن وقت آواز خواند و این موجب خشم امپراطور گردید. به دستور امپراطور شیلی او را دستگیر کرده با تبر استخوان‏های دستش را شکستند و از او خواستند تا گیتار بنوازد. خارا آخرین آهنگ خود را به نام "ما برنده می‏شویم" با دستان شکسته خواند.این آهنگ در میان مردم صدا کرد و زبانزد مردم گردید. آهنگ "ما برنده می‏شویم"  جزو آهنگ‏های ماندگار ویکتور خارا به شمار می‏رود.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هشتم شهریور 1390ساعت 20:23  توسط جعفری  | 

جلسه نقد کتاب تکوین سید ضیا قاسمی در کابل برگزار شد

این محفل روز پنجشنبه در سالن کنفرانس های دانشگاه کاتب برگزار گردید

جواد سلطانی استاد دانشگاه ابن سینا و محمود جعفری دو سخنرانی بودند که در این رابطه صحبت کردند.

سید ابوطالب مظفری نیز نقد مکتوبی فرستاده بود که توسط معصومه محمدی قرائت گردید.

گزارش مفصل این محفل را بعدا مطالعه خواهید نمود.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هفتم شهریور 1390ساعت 15:41  توسط جعفری  | 

نجمن قلم افغانستان عصر روز جمعه 25 سنبله میزبان برنامۀ «عاشقانه‌لر آقشامی» (عصر عاشقانه‌ها)ی سرایش‌گران اوزبیک‌زبان کشور بود.

مراسم را شاعر و نویسنده اوزبیک محمد عالم کوهکن با ایراد معلومات کوتاه در بارۀ انجمن جهانی قلم و انجمن قلم افغانستان آغاز کرد.

کوهکن گفت: «انجمن قلم افغانستان در راستای شگوفایی ادبیات اقوام مختلف افغانستان از جمله اوزبیک‌ها قدم‌های بلندی برداشته و تا کنون چندین عنوان مجموعۀ سروده‌های شاعران، حکایات و افسانه‌ها برای کودکان به زبان اوزبیکی به چاپ رسانده است. 

در برنامۀ عصر عاشقانه‌های اوزبیکی، فیض‌الله قرداش، محمد حسن تولقین، نوراحمد یورتداش و آلپ‌ارسلان تورانی سروده‌های اوزبیکی را در قالب‌های کهن و نو به‌خوانش گرفتند.

در پایان برنامۀ عصر عاشقانه‌های اوزبیکی پوهندوی استاد سید محمد عالم لبیب برنامه را به ارزیابی گرفته راه‌اندازی چنین  گردهم‌آیی‌های ادبی را در راستای شگوفایی استعدادهای جوان مهم عنوان کرد.


 

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هفتم شهریور 1390ساعت 15:27  توسط جعفری  | 

خبر ادبی/ چاپ کتاب

شاعر:ذبیح الله ویژه زیوری

برگ آرایی:محمد رضا حسینی

ناشر: بستر ادبی- فرهنگی دریاچه

سال چاپ: زمستان 1389

این کتاب نخستین مجموعه شعر شاعر است که در 86 صفحه به چاپ رسیده است. شعرهایی که دراین مجموعه به چشم دیده می­شوند در قالب­های کلاسیک ونو سروده شده­اند. غزل از قالب­های مورد پسند شاعر است که در  این دفتربه نظر می­خورد. غزل­های او علاوه براین که از یک سر مشکلات زبانی برخوردار است ولی در کل می­توان به عنوان یک غزل دلپسند از آن یاد کرد. صداقت، سادگی، عشق واستفاده از اصطلاحات روز مره، از ویژگی­های این دفتر به حساب می­آیند. اما آنچه که این دفتر را نشانه تر ساخته "توارد" و مشابهت­های سروده­ها با سروده­های شاعران پیش­تر از اوست. امید می­رود شاعر در کارهای دیگر خود به راه­های مشخص خود دست یازد. حال یک نمونه شعر او را می­خوانیم:

اینجا برای گفتن اشعار، بی هدف

من ماندم وسکوت و سیگار، بی هدف

در کوچه­های در به در، از فرط بی­کسی

در انتظار لحظۀ دیدار، بی­هدف

دنیا شدی و زندگی­ام روز و شب همه

عمرم گذشت و باز من انگار، بی­هدف

زان روز که به عشق سپردم دلم ببین

بنشسته گوشه­ای پس دیوار ، بی­هدف

عمری به پیش چشم تو یوسف شدم چرا؟

سودا نمودیم سر بازار،بی­هدف

+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم شهریور 1390ساعت 9:28  توسط جعفری  | 

خبر فرهنگی/ انجمن قلم

ما برنده می‌شویم! پیش‌خوانِ همایش ‌ پنجشنبه ۲۴ سنبله ۱۳۹۰ انجمن قلم افغانستان بود كه به‌بهانۀ یادبود از ویكتور خارا، شاعر، ترانه‌ساز و آواز خوانِ امریكای لاتین برپا شده بود. دراین همایش، افزون بر بازخوانیِ سرگذشت هنری این هنرمند، شمار زیادی از شاعرانِ جوان کابل، به‌خوانشِ شعرهای‌شان پرداختند.آغازگرِ این برنامه، دو آهنگ از ترانه‌ها و ساخته‌های ویكتور خارا بود كه در دیواربستِ انجمن قلم پخش شد. پس از آن، بازخوانیِ فشرده‌یی از سیر هنری ویكتور خارا از سوی گردانندۀ برنامه به‌ خوانش گرفته شد كه این بازخوانی تا پایان، در لابه‌لایِ برنامه ادامه داشت.

وکتور خارا ـ نبضِ تپندۀ شعرِ مقاومت و انقلابی جهان ـ نخستین درس‌های هنری‌اش را از صدا و نوازش‌های مادرش ـ كه خود ترانه‌سرایِ بومی بود ـ آموخت؛ خیلی زود سرِ انگشتانش به‌ تارهای گیتار آَشنا شد و با ترانه‌ها و روش انقلابی و منحصر به‌فردش، مانند رودی در شهر شیلی و بعد‌تر هم، در سراسرِ امریكای لاتین جاری شد. او برای كارگرانِ معدن زغالِ سنگ، كوچی‌ها، کارخانه‌هایِ دور از شهر و مردمانِ فراموش‌شده، آواز می‌خواند.نفوذ خارا در لایه‌های زندگی تودۀ محروم سبب شد تا گرایش‌های خود و ترانه‌هایش را انقلابی و ستیزه‌گر به‌بار آورد، تا این كه به‌ خواست همین گرایش‌ها، كنسرتی بر ضد خواسته‌های پینوشه ـ دیكتاتوری كه او را با چند هزار هواخواهانش بازداشت‌ كرد ـ و پس از آن با تبری دست‌هایش را شكست و از او خواست كه باز هم گیتار بنوازد. خارا با استخوان‌های شكسته‌اش ما برنده می‌شویم!، سرود وی‍ژ‌ۀ حزب اتحاد مردمی را خواند و همه هواخواهانش هم كه شاهد این صحنه بودند در خواندن این ترانه، با او هم‌نوا شدند و در نیمۀ همین ترانه او را تیرباران كردند. این صحنۀ هم‌نوایی هم‌راهان، او را ماندگارترین صدای شیلی خوانده‌اند

 

+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم شهریور 1390ساعت 9:4  توسط جعفری  |